Як розвивається хвороба Альцгеймера

Зміст

Хвороба Альцгеймера – це нейродегенеративна патологія, яка вражає нейрони. Це призводить до атрофування кори головного мозку, внаслідок чого літня людина починає втрачати пам'ять, погано орієнтується у просторі, стає неуважною, а її мова нескладна.

Ця хвороба посідає 6 місце серед захворювань, які призводять до смерті. Найчастіше вона вражає людей похилого віку старше 65 років, але може з'явитися в 45-50 років. Залежно від того у якому віці людина захворіла на Альцгеймер, можна припустити скільки вона зможе прожити з такою патологією. Якщо в 40-60 років, термін життя може становити від 10 до 20 років. Якщо після 60 років – від 8 до 10 років, а якщо після 80 років, то літня людина може прожити лише 3-4 роки.

Також вік людини впливає і на перебіг хвороби. Що більше людині років, то активніше розвиваються патологічні процеси. Залежно від стадії Альцгеймера визначається процес догляду за людьми похилого віку.

Скільки існує стадій Альцгеймера

Існує 4 стадії захворювання:

  1. Преддеменція;
  2. Ініціальна;
  3. Помірна;
  4. Важка (остання).

1 стадія (Преддеменція)

У цей період хворобу важко визначити, але іноді родичі помічають, що у похилого віку погіршилася короткострокова пам'ять, порушилося логічне та абстрактне мислення.

Багато людей не звертають уваги на такі зміни, приписуючи їхньому віку літню людину. Але це може спричинити те, що патологія почне активно прогресувати. Якщо людині похилого віку лікарі встигнуть поставити правильний діагноз на 1 стадії захворювання, лікування може дати позитивні результати, хоча повністю вилікувати Альцгеймера практично неможливо. За допомогою різних лікарських засобів медики можуть підтримувати нормальний рівень життя літньої людини. Саме тому, родичі мають швидко реагувати навіть не найменші зміни у поведінці своїх близьких людей похилого віку та вчасно звертатися за допомогою до фахівців.

Діагностика дозволить визначити морфологічні зміни, що відбуваються у головному мозку людини. Більшість лікарів дійшли висновку, що перші ознаки захворювання можна виявити лише через 15-20 років після появи вогнища патології.

2 стадія (Ініціальна)

У цей період у людини починають з'являтися провали в пам'яті. Люди похилого віку не можуть згадати те, що сталося кілька годин або днів тому. Вони не можуть мислити абстрактно, забувають значення деяких слів, не можуть запам'ятати велику кількість нової інформації, забувають те, що знали раніше, плутають дати, погано орієнтують на місцевості, а їхня мова стає нескладною. Хворі люди не можуть переказати зміст прочитаної книги або сюжет переглянутого фільму.

У звичайному житті така людина може легко виконувати звичні для неї дії, але під час спілкування з людьми та на роботі виникають великі складнощі із запам'ятовуванням нової інформації та складання планів. Люди похилого віку з Альцгеймером не можуть довго сидіти на одному місці, їм складно сконцентрувати увагу на предметах або справах.

У 75 відсотків хворих можна помітити суттєві особистісні зміни, які виявляються у завищеній самооцінці, дратівливості, егоцентризмі, конфліктності, апатії, психозі, депресивності. Вони втрачають інтерес до улюблених справ, не можуть прощати близьких, і часто генерують маячні ідеї.

3 стадія (помірна)

У цей період хвороба починає інтенсивно прогресувати, внаслідок чого клінічні симптоми набувають яскраво вираженого характеру.

У людей похилого віку порушується інтелектуальне мислення, тому вони:

  • Не можуть засвоювати нову інформацію та забувають стару.
  • Плутаються в подіях, які відбуваються в їхньому житті (забувають імена дітей та онуків, не пам'ятають минулі події та імена своїх друзів). Часто вигадують неіснуючі історії.
  • Не можуть вирішувати прості математичні завдання та ділити предмети за різними групами.
  • Не можуть читати та писати.
  • Мова стає сплутаною і нескладною. Не можуть спілкуватися з оточуючими.
  • Насилу виконують щоденну роботу з самообслуговування.
  • Втрачають орієнтир навіть на знайомій місцевості.
  • Забувають імена родичів та знайомих.

При хворобі Альцгеймера у людей похилого віку можуть виникати галюцинації, спостерігається тремтіння в кінцівках, порушується координація руху, втрачаються особисті якості та періодично можуть виникати напади епілепсії. Також хворі люди можуть бути агресивними, апатичними чи депресивними.

<Р>Старі люди не пам'ятають, де живуть, де раніше навчалися, яка зараз пора року, дата та інші фактори. Родичам доводиться самостійно одягати їх в залежності від сезону та погоди.

Незважаючи на це, пацієнт може сам їсти, ходити в санвузол, пам'ятає своє ім'я та відчуває свій неповноцінний стан. На цій стадії родичі повинні оточити літню людину увагою та турботою, щоб вона не відчувала себе тягарем.

Стадія 4 (Важка)

У цей період хвороба Альцгеймера прогресує швидкими темпами і не піддається лікуванню. Усі симптоми виявляються максимально. Хворий неспроможна реально оцінити ситуацію, правильно викладати свої думки, спілкуватися з людьми. Його мова стає безладною, хоча він чудово розуміє, що йому говорять інші люди.

Старий чоловік втрачає здатність сидіти і ходити. Його погляд стає блукаючим, людина не може сконцентруватися на одній точці і не може визначити напрямок звуку. Пацієнт з Альцгеймером не впізнає себе у дзеркалі та близьких людей, тому стає повністю дезорієнтованим. На цій стадії йому потрібен постійний догляд із боку родичів чи медперсоналу.

Старі люди з цією хворобою не можуть себе обслужити самостійно: їх потрібно годувати, напувати, одягати, водити в вбиральню і т.д. У багатьох випадках їм потрібні памперси, оскільки сеча та кал виділяються безконтрольно. На кінцевій стадії більшість пацієнтів не можуть самі ковтати, тому їх доводиться годувати зондом.

Старі люди починають швидко худнути, старіти, а в організмі відбуваються великі гормональні збої. Вони можуть без причини сміятися чи плакати, ходити з кута в кут, одягатися у непотрібний одяг чи роздягатися на людях. У такому стані пацієнти можуть бути навіть небезпечними для оточуючих, тому вимагають цілодобового догляду та спостереження.

Остання стадія захворювання триває трохи більше 1 року. Після цього людина вмирає. Але причиною смерті не є сама патологія, а її побічні дії. Літні люди хворіють на пневмонію, у них з'являються пролежні, що ведуть до зараження крові, виникають інфекційні захворювання, збільшується ризик отримання серйозних травм.

Хвороба Альцгеймера у жінок та чоловіків

За статистикою, жінки вдвічі частіше хворіють на Альцгеймера, ніж чоловіки. Одна з причин – різна тривалість життя. Чоловіки живуть менше, тому багато хто просто не встигає дожити до 60 років, коли в організмі починають активно розвиватися патологічні симптоми.

Чоловіки під час хвороби стають агресивнішими, а жінки депресивними, тривожними, плаксивими та недовірливими, думаючи, що всі навколо них обманюють. На 4 стадії, у жінок відбуваються серйозні порушення гормонального фону, тому вони можуть набувати чоловічих рис поведінки і на вигляд.

------------
Вся інформація, наведена в цій статті, носить ознайомлювальний характер і може бути не актуальна на момент публікації. Перед прийняттям тих чи інших дій та рішень необхідно проконсультуватись у фахівця!

Інші статі: