Деменція: як поводитися родичам. Уроки виживання

Зміст

Більше 80% людей старше 60 років страждають на таке захворювання як деменція. Вона може мати як яскраво виражені симптоми, і протікати непомітно оточуючих. Саме тому багато родичів на перших стадіях патології не звертають уваги на неординарну поведінку своїх літніх батьків, бабусь та дідусів. Втрата інтересу до життя, депресія, апатія, провали в пам'яті, нескладне мовлення, небажання виконувати щоденні гігієнічні процедури та легку домашню роботу – це перші ознаки деменції, які близькі люди вважають незначними віковими змінами.

Ігнорування цих тривожних сигналів може призвести до того, що хвороба перейде у важку стадію, коли навіть найдорожчі препарати не матимуть належної дії. У корі мозку почнуть відбуватися незворотні процеси, які повністю зруйнують його клітини.

Деменція: як поводитися родичам?

Деменція є підступною хворобою: сьогодні похилого віку людина поводиться нормально і спокійно, а завтра вона може раптово змінити настрій, стати агресивною, дратівливою і піти з дому. Близьким людям доводиться підлаштовуватися під новий спосіб життя старої людини та змінювати свої звички, ставлячи на перше місце спокій та безпеку літнього родича.

Початковий етап є найскладнішим, оскільки близькі люди відчувають страх і розгубленість, не бажаючи вірити у такий страшний діагноз. В цьому випадку необхідно стійко витримати цей удар і постаратися розробити правильний план дій, який допоможе впоратися із ситуацією.

Спочатку необхідно створити комфортну та спокійну обстановку навколо хворої людини. Прибрати з його поля зору всі гострі і колюче-ріжучі предмети, якими людина похилого віку може завдати собі каліцтва. Залишаючи хворого одного будинку, слід перекривати газ і завжди мати при собі запасний комплект ключів, тому що люди з деменцією можуть замкнутися в будинку та відмовлятися відчиняти двері навіть близьким людям.

Деякі фахівці вважають, що хворим на деменцію необхідний цілодобовий догляд, але не всі родичі можуть вдень і вночі перебувати в одній кімнаті з хворою людиною. Молоді люди ходять на роботу, у них є сім'я та власні діти, які потребують уваги. Якщо є можливість, можна розділити обов'язки між усіма членами сім'ї та по черзі доглядати пацієнта.

Коли тягар турботи лягає на плечі однієї людини, це посилює ситуацію, тому необхідно шукати вихід зі становища. Можна найняти доглядальницю, яка буде вдень або вночі стежити за хворою людиною, звільняючи на деякий час родичів від важких обов'язків. А можна помістити його в один з пансіонатів, будинків для літніх людей або реабілітаційних центрів для людей похилого віку, де цілодобовий догляд гарантований.

Тяжкість догляду за хворими на деменцію

Родичам дуже важко тримати себе в руках, коли людина з деменцією постійно перебуває у депресивному чи дратівливому стані, скаржиться оточуючим, що її не годують, не дають дивитися телевізор чи гуляти на вулиці. На жаль, така поведінка людей похилого віку з деменцією є нормою. Головне - знати, що це говорить не любляча мама, тато, бабуся чи дідусь, а "хвороба", яка вражає мозок людини. Тому треба пам'ятати лише добре, налаштовувати людину на позитивний лад, згадувати з нею минулі радісні дні та переглядати спільні фотографії.

Необхідно зрозуміти, що хвора людина сама страждає, тому що її світ повністю змінився. Він не розуміє, що з ним відбувається, не може раціонально оцінити ситуацію, відчуває постійне занепокоєння та тривогу.

Хворий на деменцію може ставити багато питань, щоб переконатися, що рідні люди не кинуть у скрутну хвилину його життя. Те, що може здатися капризом та істерикою, насправді є наслідком перебігу хвороби, що стає причиною виникнення страху та розгубленості.

Як спілкуватися з людьми похилого віку з деменцією

Залишившись віч-на-віч із літньою людиною, що страждає на деменцію, необхідно акуратно вибудовувати тактику поведінки з ним і ретельно вибирати слова. Під час бесіди слід застосовувати нові правила спілкування, які допоможуть вести конструктивний та раціональний діалог із хворою людиною.

  1. Здорова людина має взяти ініціативу у свої руки: ставити легкі питання, не відволікатися на сторонні предмети чи теми та уважно вислуховувати співрозмовника.
  2. Говорити розмірено, за необхідності кілька разів повторюючи слова та короткі фрази.
  3. Тримати себе в руках, зберігаючи спокій і не підвищувати голосу, навіть якщо відчувається роздратування.
  4. Пацієнт часто забуває значення деяких слів, у діалозі орієнтується на інтонацію співрозмовника.
  5. Задавати прості запитання, куди хворий зможе дати короткі чи однозначні відповіді «так» і «ні».
  6. Регулярно згадувати минулі події та знайомих людей. Старі люди з деменцією швидко заспокоюються, коли чують про минулі роки, коли вони були молодшими та активнішими.

Доглядаючи за людиною похилого віку з деменцією, який завжди вдається тримати себе в руках. Тому не потрібно звинувачувати себе в тому, що до хворого може виникати ворожість або агресія. Головне не передавати йому свою агресію. Краще одразу вийти з кімнати і дати собі час заспокоїтись. Можна поспілкуватися зі своїми родичами та друзями, щоб вони змогли вислухати вашу проблему. Це допоможе розрядити обстановку та прийти у нормальний емоційний стан. При цьому хвора людина не повинна чути ваші скарги, оскільки це може спричинити його депресію.

Якщо людина, яка доглядає, починає відчувати втому, що переходить у безсилля, необхідно звернутися до фахівця (психолога), щоб він допоміг відновити душевну рівновагу. А якщо ні, то здорова людина може отримати нервовий зрив. По можливості треба попросити допомогу родичів або найняти доглядальницю, а в цей час дати собі на повноцінний відпочинок.

Чи варто боротися із деменцією?

Нині немає лікарських засобів, які можуть повністю вилікувати деменцію. Для підтримки стабільного стану хворого, йому призначаються різні ноотропні препарати та вітамінно-мінеральні комплекси, які нормалізують процес кровообігу та стимулюють роботу мозку. Лікарі рекомендують щодня займатися з людиною похилого віку, виконуючи з нею прості вправи на зміцнення пам'яті, концентрацію, уважність і дрібну моторику.

Розгадування легких кросвордів, малювання, читання книг та інші прості ігри допоможуть сповільнити прогрес деменції.

Похилого віку з патологією по можливості повинен часто спілкуватися з друзями та близькими людьми, оскільки це позитивно впливає на стан його розумової діяльності. Найкраще знайти хороший будинок для людей похилого віку або пансіонат, який зможе взяти на себе всі обов'язки по догляду за літньою людиною з деменцією.

Жити з людиною, яка ніколи не одужає, дуже важко, тому не варто зациклюватись на проблемі. Важливо приймати будь-яку допомогу з боку, у важких ситуаціях звертатися до лікаря та вчасно реагувати на всі зміни, що відбуваються у житті хворого. Від поведінки близьких людей залежить стан пацієнта. Якщо родич, що доглядає, буде в хорошому настрої, не виявлятиме ознаки невдоволення та агресії, у хворого може настати період ремісії.

------------
Вся інформація, наведена в цій статті, носить ознайомлювальний характер і може бути не актуальна на момент публікації. Перед прийняттям тих чи інших дій та рішень необхідно проконсультуватись у фахівця!

Інші статі: