Чи потрібно робити людям похилого віку щеплення від грипу?

Зміст

Найпоширенішими захворюваннями є грип та застуда. І якщо здорові молоді люди можуть легко перенести ці недуги, то для людей похилого віку інфекція може призвести до смертельного результату. З початком осені відбувається сплеск захворюваності, тому смертність значно збільшується. Приблизно 50 000 000 людей щороку гине від інфекцій та їх наслідків. Вакцинація допомагає знизити цей показник на 50%.

Як розвивається грип у людей похилого віку

Грип несе у собі ускладнення. Організм молодих людей може легко впоратися з патогенами, а хороший імунітет навіть без лікарських засобів перемогти хвороботворні бактерії.

У людей похилого віку імунітет знижений, тому організму складніше боротися з вірусами, які проникають усередину дихальних шляхів і викликають серйозні ускладнення. Серед них:

  • пневмонія;
  • бронхіт;
  • гайморит;
  • фронтит;
  • отит;
  • синусит.

Люди старше 60 років частіше хворіють на різні респіраторні захворювання внаслідок змін, які відбуваються у слизовій носа. Вона перестає захищати дихальні шляхи від проникнення мікробів.

Також грип та гострі респіраторні вірусні інфекції у старих людей протікають дуже повільно, оскільки температура тіла у них рідко буває високою, а інші симптоми важко виявити. Найчастіше лікарям навіть повного обстеження складно виявити вчасне захворювання, тому зросте ризик виникнення ускладнень.

Окрім цього, у літньому віці загострюються різні хронічні захворювання, які спільно з грипом та пневмонією призводять до декомпенсації хвороб, що перебувають у стадії ремісії. Люди, які страждають на цукровий діабет, ниркову недостатність і серцево-судинні захворювання, найбільш схильні до інфекцій. Крім цього люди похилого віку можуть різко змінити свій звичний раціон, аж до відмови від прийому їжі.

Як діє щеплення в організмі

Якщо вчасно зробити щеплення, воно допоможе знизити ризик інфікування та розвитку ускладнень. Сучасні лікарські засоби дають до 80% ефективності. Такі препарати стимулюють та оптимізують імунну систему літньої людини. При проникненні в організм молодої людини патогенних мікроорганізмів, лімфоцити та лейкоцити відразу їх нейтралізують. Але для того, щоб вони могли розпізнати віруси, необхідно багато часу, якого немає у людей похилого віку, оскільки навіть за короткий термін хвороба завдає великої шкоди організму.

Але якщо організм вже знає таку «інфекцію», термін захворювання суттєво скорочується. У цьому полягає робота щеплення. Певні вірусні елементи, які потрапляють у кровоносну систему, запам'ятовуються імунною системою і якщо в майбутньому вони потраплять до організму літньої людини, він їх розпізнає та одразу ж нейтралізує.

Щеплення не гарантує на сто відсотків, що літня людина буде захищена, оскільки віруси регулярно мутують, «поставляючи» людству нові сильні штами. У вакцині містяться біокомпоненти лише 3 відомих видів. Крім того, багато людей бояться щеплень через страх побічних ефектів.

Побічні ефекти від щеплень

Часто після вакцинації з'являється алергічна реакція, яка з'являється у людей, схильних до цієї патології. Якщо людина не має такої схильності, щеплення рідко несуть у собі небезпеку.

Також у деяких людей може підніматися температура тіла, тому протягом певного періоду вони спостерігаються лікарями. У місці уколу може виникнути невелике почервоніння, відчуватися біль та набряклість. Це природна реакція на будь-яке щеплення. Багато побічних ефектів є короткостроковими і не є небезпечними для здоров'я людей похилого віку.

Правила проведення вакцинації

Щеплення від грипу роблять щороку у різних медичних закладах. Щоб уникнути зараження пневмококами, людині одночасно роблять щеплення від пневмонії. Дуже важливо робити сезонне щеплення від грипу та пневмонії людям похилого віку, оскільки вони найбільше схильні до запалення легенів з тяжкими наслідками.

Існують деякі протипоказання для щеплень людям похилого віку:

  • алергія;
  • висока температура;
  • загострення хронічних захворювань.

Вакцина активізується протягом 14 днів, тому найкраще щеплюватися у вересні або жовтні. Тоді в період повального карантину люди похилого віку почуватимуться максимально захищеними.

Якщо у людини висока температура або з'явилися ознаки інших захворювань, щеплення треба скасувати. Також у перші 14 днів слід менше контактувати з хворими людьми.

Чи можна робити щеплення людям похилого віку

Багато людей відмовляються від вакцинації, оскільки вважають, що щеплення стане причиною появи грипу. Лікарі кажуть, що ці страхи ґрунтуються на елементарній безграмотності людей: вони просто не знають, як діє препарат та бояться наслідків його введення.

У сучасних засобах не містяться живих клітин вірусу, тому вакцина не може стати причиною хвороби. Тому лікарі радять усім людям похилого віку робити щеплення і не боятися наслідків, оскільки наслідки від грипу та пневмонії будуть набагато гіршими.

Але деякі фахівці кажуть, що вакцинація людей похилого віку просто марна. Компоненти, які містяться в препараті, як вони вважають, не тільки не захистять людей похилого віку, але і можуть стати причиною серйозних побічних ефектів. Найнебезпечнішим із них може стати хвороба Альцгеймера.

Незважаючи на різні думки лікарів, кожна людина у віці повинна сама собі вирішити, чи потрібна їй щеплення. Слід взяти до уваги стан свого здоров'я, особливості організму та вік.

------------
Вся інформація, наведена в цій статті, носить ознайомлювальний характер і може бути не актуальна на момент публікації. Перед прийняттям тих чи інших дій та рішень необхідно проконсультуватись у фахівця!

Інші статі: