Провали в пам'яті у людей похилого віку: згадати все

Зміст

Погіршення пам'яті є однією з найчастіших проблем у людей похилого віку. Це може статися з різних причин і розвиватися поступово, а за відсутності медичної допомоги хвороба може істотно погіршити якість життя, як найстарішої людини, так і її родичів. Для того щоб хвороба не прогресувала, необхідно знати, що робити якщо людина похилого віку починає втрачати пам'ять:

  1. Звернутися до лікаря.
  2. Визначити причину патології.
  3. Почати ефективне лікування.

Причини провалів у пам'яті у людей похилого віку

Існує велика кількість причин, через які у людей похилого віку можуть з'являтися провали в пам'яті. Багато хто з них піддається лікуванню, деякі можна усунути, щоб вони не надавали згубного впливу на здоров'я людини, але більшість з них викликані природними процесами старіння в результаті руйнування кори головного мозку. Такі захворювання неможливо вилікувати і з роками стан людини лише погіршуватиметься.

Причини втрати пам'яті:

  • атеросклероз;
  • цукровий діабет;
  • гіпертонія (підвищений тиск);
  • ішемія;
  • аритмія;
  • інсульт та інфаркт;
  • наслідки черепно-мозкових травм;
  • епілепсія;
  • хвороба Альцгеймера, Паркінсона та деменція;
  • тривалий депресивний стан;
  • порушення обміну речовин через дефіцит вітамінів та корисних речовин;
  • порушення гормонального фону;
  • інтоксикація організму (побічні дії лікарських засобів);
  • мінімальна кількість розумових навантажень та припинення активної діяльності;
  • генетична схильність.

Що робити, якщо у людини похилого віку з'являються провали в пам'яті?

На перших стадіях розвитку хвороби часто родичі не помічають змін у поведінці похилого віку людини, вважаючи деяку забудькуватість нормою, але чим раніше розпочати лікування, тим більша ймовірність того, що воно дасть позитивні результати та призупинить перебіг захворювання. Так, наприклад, 3 та 4 стадія деменції не піддається лікуванню, навіть при використанні найдорожчих лікарських препаратів.

Основні симптоми, які вимагають звернення до лікаря-невропатолога, психіатра чи реабілітолога:

  1. Миттєва амнезія. Це найнебезпечніший стан, який свідчить про те, що в корі головного мозку відбулися серйозні зміни (інсульт, інфаркт чи травма).
  2. Ретроградна або антероградна амнезія. Людина забуває про події, які відбулися до або після загострення захворювання чи тяжкої травми.
  3. Забудькуватість і легка неуважність. Літня людина може забувати про дрібні побутові предмети (чайник на плиті, включену праску, закриті двері тощо).
  4. Професійна амнезія. Хворий не може запам'ятовувати інформацію щодо його роботи, стає повільним, апатичним і дратівливим.
  5. Старша людина забуває назви предметів, не може відрізнити рослини від тварин, у неї порушується мова і втрачається почуття орієнтації.
  6. Забуває прості навички гігієни, не знає, як користуватися вилкою, ножем та тарілкою, не розуміє, що йому потрібно їсти та куди ходити до вбиральні.

Після того як фахівець опитає пацієнта та його родичів, він проведе зовнішній огляд, призначить нейропсихологічний тест та призначить додаткове обстеження для встановлення остаточного діагнозу. За потреби літній людині треба буде здати на аналіз кров, сечу, КТ, провести МРТ головного мозку, ультразвукове дослідження судин голови, ділянку шиї тощо.

Після встановлення правильного діагнозу лікар призначить відповідне лікування, розробить індивідуальний план прийому лікарських препаратів, режим харчування та роботу з психологом. Лікування має носити комплексний характер, прямувати на етіологію, всі елементи патогенезу та симптоматичні прояви захворювання.

Раціон харчування при погіршенні пам'яті

Режим харчування людей похилого віку з меністичними захворюваннями має бути збалансованим і різноманітним. Фахівець, розробляючи меню, відштовхується від віку пацієнта, його ІМТ (індексу маси тіла), наявності супутніх захворювань (цукрового діабету, подагри, гіпертонії та інших вікових патологій). Страви, які вживає людина з провалами в пам'яті, повинні містити в собі велику кількість вітаміну В, а також корисні мікроелементи, що беруть участь у процесі травлення та насичення організму такими корисними речовинами як залізо, йод, калій, кальцій, магній, білок, складні вуглеводи та поліненасичені жирні кислоти.

Для цього в раціон харчування пацієнта вводять різні кисломолочні продукти, свіжі овочі та фрукти, нежирне м'ясо (яловичина, телятина), курку, індичатину, різноманітні каші, рибу.

Тим часом з раціону необхідно повністю прибрати або мінімізувати використання продуктів з великим вмістом цукру та простих жирів (цукерки, борошняні хлібобулочні вироби, соління, копченості та смажені страви).

Приймати їжу слід невеликими порціями не рідше 5-6 разів на день.

Режим дня для людей похилого віку

Складання правильного режиму дня є важливим етапом у лікуванні втрати пам'яті. Літня людина повинна спати не менше 8-9 годин, оскільки недосипання призводить до розладу нервової системи. Також фахівці рекомендують денний сон протягом 2-3 годин.

Пацієнту необхідно забезпечити повний спокій, затишну домашню атмосферу, а також подбати про фізичний та психологічний стан людини. Люди з провалами пам'яті потребують постійної турботи та спілкування. З ними треба весь час розмовляти, заохочувати різні дії (давати дрібну побутову роботу) та хвалити навіть за невеликі здобутки.

Старі люди повинні щодня гуляти на свіжому повітрі не менше 2-3 годин і повністю відмовитися від шкідливих звичок (вживання спиртних напоїв та куріння).

На 3 та 4 стадії деменції пацієнт потребує регулярного цілодобового догляду, який полягає в таких діях з боку родичів або доглядальниць:

  • контроль за прийомом їжі та лікарських засобів;
  • допомога в пересуванні по дому та на вулиці;
  • проведення призначених лікарем лікувальних процедур;
  • виконання гігієнічних процедур (купання, заміна підгузків, зміна білизни, стрижка нігтів та волосся, перевдягання тощо).

Такий догляд найкраще організувати в будинку для людей похилого віку в Полтаві.

Медикаментозне лікування при втраті пам'яті

У деяких людей похилого віку погіршення пам'яті з'являється в результаті прийому певних лікарських препаратів. У цьому випадку родичі повинні проконсультуватися з фахівцем, який може призначити безпечніші засоби, які не впливатимуть на когнітивні функції організму.

Для стабілізації когнітивних процесів можуть призначатися такі препарати:

  • мемантин та інгібітори холіестерази;
  • вазоактивні та ноотропічні засоби;
  • антиоксиданти;
  • вітаміни та мінерали комплексної дії.

Лікар допоможе правильно підібрати лікарські засоби їх дозування і курс лікування. У жодному разі не можна займатися самолікуванням, оскільки це може призвести до згубних наслідків. Тільки лікар може поставити правильний діагноз, оцінивши ступінь ушкодження кори головного мозку та визначивши тяжкість супутніх захворювань.

Робота з психологом

Для відновлення пам'яті та втрачених навичок люди похилого віку повинні регулярно займатися з психологом, який розробить ряд вправ для щоденного тренування (головоломки, кросворди, шашки, лото та інші настільні ігри, які розвивають пам'ять). Пацієнт повинен самостійно займатися саморозвитком: читати книги, вивчати напам'ять вірші, спілкуватися з друзями тощо.

Втрата пам'яті у людей похилого віку часте явище. Щоб не допустити прогресування захворювання та подальшої інвалідності, необхідно за перших ознак патології звернутися до фахівців, які допоможуть розпочати своєчасне лікування.

Важливо приділяти літній людині максимум турботи та уваги, забезпечити постійний догляд та комфортну обстановку в будинку.

------------
Вся інформація, наведена в цій статті, носить ознайомлювальний характер і може бути не актуальна на момент публікації. Перед прийняттям тих чи інших дій та рішень необхідно проконсультуватись у фахівця!

Інші статі: